Nyt on aika ehdottaa vuoden palkittavia! Palkittavat löytyvät seuroista ringetteperheen ehdotusten mukaisesti.

Ringetteliitto palkitsee vuosittain ansioituneita ringetteseuroja, -henkilöitä ja -tahoja. Seurat ja ringetteyhteisö voivat ehdottaa vuoden palkittavia Ringetteliitolle vuosittain keväisin. Vuoden 2025 palkittavat tulee esittää 28.2.2026 mennessä. Päätöksen vuoden palkittavista tekee liittohallitus maaliskuussa. 

Uutena palkintogatekoriana on Vuoden vapaaehtoinen. Hän on henkilö, joka vapaaehtoistoiminnallaan antaa aikaansa ja merkittävän panoksen seuran tai joukkueen arkeen.

Toivomme ehdotuksia matalalla kynnyksellä vuoden palkittaviksi niin seuroilta kuin koko ringetteyhteisöltä. Tavaksi on muodostunut, etteivät seurat esitä oman seuransa toimintoja palkittavaksi. 

Palkintokategoriat ovat:
– Vuoden ringetteseura
– Vuoden ringettekoulu
– Vuoden ringettehenkilö
– Action*Fun*Sport
– Vuoden maalivahtivalmentaja
– Vuoden juniorivalmentaja
– Vuoden nuori ringettehenkilö
– Vuoden vapaaehtoinen
– Vuoden ringettemedia

Ennen ehdotuksen jättämistä, tutustu tarkemmin vielä lyhyisiin kriteereihin kunkin palkinnon osalta.

Aikaisempina vuosina palkittuihin pääset tutustumaan Ringetteliiton verkkosivuilta.

Vinkkaa meille ehdotuksesi vuoden palkittavasta 28.2.2026 mennessä. Ehdotuksia ei ole koskaan tullut vielä liikaa!