Heli Koivuluoto / NoU Ringette

Kati yhdessä NoU Ringette D-joukkueensa kanssa. Täysillä, mutta hymyssä suin treenataan!
Kuva: Heli Koivuluoto

Kati Koskelinin ringettetaival alkoi vuonna 1991 Iisalmesta, josta matka jatkui Lapinlahden naisten joukkueeseen jo 14-vuotiaana. Ringette on ollut iso osa elämää jo vuosikymmenien ajan ja yksi Katin mieleenpainuvimmista ringettemuistoista onkin neljällä eri vuosikymmenellä voitetut SM-mitalit (1999 SM-pronssi Lapinlahdella, 2003 SM-kulta Lapinlahdella, 2019 SM-kulta Nokialla ja 2021 SM-hopea Nokialla). Näiden lisäksi Katilla on 2 MM-kultaa (2000, 2013), 1 MM-hopea (2002), 1 Seurajoukkueiden MM-kulta (2011), 5 SM-kultaa (2009, 2012, 2013, 2014, 2016), 2 SM-hopeaa (2011, 2018), 1 SM-hopea jääkiekossa (2018) ja yhteensä 389 pelattua ottelua SM-sarjassa. Maalitaiturina tunnettu Kati tehtaili kaikkiaan 1358 tehopistettä (803 maalia, 555 syöttöä) pelaajauransa aikana. Saavutuksiaan Kati kommentoi näin: “On ollut hienoa saavuttaa kaikki nuo, mutta tärkeintä on ollut saada pelata samassa joukkueessa mahtavien ihmisten kanssa.”

NoU Ringeten onneksi Kati jatkoi ringeten parissa myös pelaamisen jälkeen ja nykyään Kati valmentaa NoU Ringeten D-junnuja. Junnuvalmennuksessa on nyt menossa seitsemäs kausi. Oma tytär meni F-junnuihin 2017/2018-kaudella ja siitä lähtien Kati on valmentanut joukkuetta. Nykyisessä joukkueessa on yhdeksän tyttöä, jotka ovat olleet mukana alusta lähtien. Tytöt kuvaavat Katia kivaksi ja mukavaksi valmentajaksi. Treeneissä harjoitteet tehdään kunnolla ja ne ovat monipuolisia. Jäällä tehdään paljon uusia juttuja, mikä lisää treeni-intoa ja tekee treeneistä vaihtelevia.

Mieleenpainuvimmaksi ringettemuistoksi valmentamisesta Kati nostaa tyttöjen kehittymisen ja uusien asioiden oivaltamisen. On hienoa nähdä tyttöjen kehittyvän ja oppivan uutta jokaisessa treenissä sekä nähdä joukkueen kasvavan joukkueeksi, jossa jokainen uskaltaa olla oma itsensä. “Itse valmentajana näenkin, että on tärkeintä opettaa lapsille ja nuorille liikunnalliset elämäntavat ja sosiaalisia taitoja”, Kati summaa valmennusta ja kannustaa muitakin lähtemään rohkeasti mukaan valmennukseen. Pelaajien kehittymisen seuraaminen aitiopaikalta on aikaa vievää mutta palkitsevaa, kun näkee omien oppien jalostuvan pelaajien tekemisessä ja onnistumisissa.

Heli Koivuluoto, Katin valmentajakaveri, NoU Ringette D